Depressziót akkor élünk át, amikor valami fontosat veszítünk el az életben. Ez lehet szerelem, munka akár családtag, aki már nincs az élők sorában. Ez minden esetben nagy terhet ró ránk és a megküzdés ezzel a helyzettel nem kis feladat. Ilyenkor gyakran támaszkodunk barátainkra, szeretteinkre a nehéz időszakban és megpróbáljuk pótolni azt, ami elveszett, persze olyan módon és mértékben amilyen módon azt el tudjuk fogadni. Hiszen ez sem könnyű. Depressziót önmagában a bezártság is okozhat. A napi köszönések, fejbólintások hiánya, az ugyanolyan tevékenységek kíméletlen sorozata fásultságot, befelé fordulást eredményezhetnek. Maga a tehetetlenség érzése visszavonulást és cselekvéshiányt okozhat, amiből kilábalni egy elég nehéz folyamat. Vannak, akik személyiségükből adódóan jobban megküzdenek az ilyen helyzetekkel, kihívásnak tekintik azt, míg másokra erőteljesebben hat. Vannak, akik eleve keveset mozdulnak ki, nekik nem okoz a bezártság akkora szenvedést, míg mások nagyon erős társasági életet élnek és büntetésként élik meg ezt az izolált helyzetet. Sajnos az izoláltság az elménkre és a gondolkodásunkra is hat. Ugyanazoknak a tv műsoroknak a megnézése beszűkítheti gondolkodásunkat és közérzetünk is romolhat a negatív gondolatok miatt. Érzelmi beállítódásunk irányíthatja figyelmünket is. Például ha félünk, akkor sokkal inkább fogékonyak vagyunk a negatív információkra, és sokkal jobban halljuk ezeket meg például a hírekben, mint amikor pozitív érzéseink hatnak ránk. Ilyenkor a pozitív információkat szűrjük ki inkább, még ha negatívak is elhangzottak.
Eszközeink a depresszió megküzdésére
Fontos, hogy aktívak maradjunk! A közérzetünket köztudottan befolyásolja hormonrendszerünk, amire nagyon jó hatással van a testmozgás és a napfény. Ezért amennyire tehetjük, tehát illesszük be napirendünkbe a rendszeres testmozgást, még akkor is, ha eddig ez nem volt szokásunk, most kifejezetten jó hatással lehet ránk. Illetve amennyire tehetjük, a szabályok betartásával ugyan, de menjünk napfényre, vagy legalább engedjük be lakásunkba a friss levegőt.
Napirend – legyen rendszer a hétköznapjainkban, struktúráljuk, tervezzük az időnket. Ne legyünk céltalanul, tengve – lengve egész nap.
Kapcsolattartás – szeretteinkkel, barátainkkal, kollegáinkkal. Most ezt is végezzük tudatosan napirendbe beillesztve. Ismerjük fel, hogy a véletlenszerű összefutások lehetősége most lecsökkent és magunknak kell gondoskodnunk ezek mikéntjéről. Ne vegyük zokon, hogy ennek a természetességét elveszítettük – egy időre -, most, tervszerűen gondoljunk rá.
Humor – próbáljunk a lehetetlen helyzetekhez pozitívan, olykor viccesen hozzáállni, találjuk meg az apró örömöket a hétköznapjainkban, hiszen nem mindegy hogyan töltjük el ezeket. Kerüljük – antidepresszánsok és alkohol, cigaretta fogyasztását. Ezek korábban, ha stressz csökkentő hatással is bírtak ránk, a bezártság miatt kellemetlen hatásaik felerősödhetnek és lelkünkre sem hatnak pozitívan. Környezetünk is nehezebben tolerálja.