gyermekpszichológus-dunaharaszti

Suli-Buli, avagy hogyan készüljünk az új tanévre

Ebben a tekintetben nagyon eltérőek a vélemények a szakemberek részéről is, de maguk a gyerekek és a szülők sem vélekednek erről egyformán. Alapvetően nincs is ezzel semmi gond, mert mindannyiunknak mást és mást jelent az iskolai lét.

Több évtizedes pedagógiai tapasztalatom alapján találkoztam a felkészülést ellenzőkkel és a felkészülés mellett érvelőkkel is. Itt is meg kell találni az arany középutat, a helyes arányokat. Aggódva hallgattam/hallgatom azokat a szülőket, akik bizony az augusztusi – még javában vakációs – időben már a rendszeres imétlésre fogják gyermekeiket. A szándék a szülő részéről megkérdőjelezhetetlenül  nemes és praktikusnak tűnő, de próbájuk meg ezt a helyzetet a gyermek szemüvegén keresztül nézni. Ő azt érzi, hogy neki bizony már augusztusban elkezdődik az iskola és semmi kedve bíbelődnie a feladatokkal. Ez olyan, mintha már a padban ülne, miközben társai jórészt még élvezik a nyár utolsó napsugarait, az önfeledt vakációt. Kérem Önöket kedves Szülők, ne így tegyék!

Mindennél fontosabb az iskolai életre való RÁHANGOLÓDÁS. Érzelmileg kell „megfogni” a gyermeket, oly módon, hogy önnön maga várja a becsengetést, a társakkal, tanárokkal való találkozás élményét. Erre rá lehet segíteni.  Pedagógus kollégáim közül néhányan remek ötleteket vonultattak fel, mint például egy  osztálytalálkozó összehívását a közeli parkba, egy fagyizóba vagy bármely olyan helyre, ami nem az iskola helyszíne.  Egyetlen kérés a gyermekek felé: mindenki hozza el a táskáját, benne néhány új iskolai felszerelését, kedvenc könyvét, melyet a nyáron olvasott, egy kedvenc tárgyát, játékát… Beszélgessenek a nyári élményekről, s arról is, mennyire várják az új tanévet, mit várnak az új tanévtől, mit vállalnak az új tanévre vonatkozóan! Le lehet ezt írni egy papírra, bedobni egy befőttes üvegbe és tanév végén újra elővenni, s hát visszatekinteni.

A család is készül  az iskolára… Jó ötlet együtt megvásárolni az iskolai felszereléseket, ruhákat, cipőket, ez is egy pozitív élmény forrás a gyermek számára.

De a legütősebb talán az a bizonyos Suli-buli. Hasonlóan egy szülinapi vagy névnapi zsúrhoz ezzel a „felségjelzéssel” otthon vagy külső helyszínen egy szűkkörű kis összejövetelt szervezhetünk a gyerekeknek. Itt lehet kisebb versenyeket beiktatni, mint például ügyességi játékok, tudásalapú kvízek, vicces totók, logikai fejtörők, rejtett képek megtalálása időre….

A gyerekek imádják a versengést.

Leleményességünk tárháza határtalan. Egy a lényeg: a feladatok illeszkedjenek az életkori sajátosságokhoz, legyen kötetlen, kellemes hangulatú, az egyes feladatok ne nyúljanak hosszúra és a vezérelvet tarsuk szem előtt: csak könnyedén és játékosan.

Ne feledkezzünk meg a díjazásokról sem, még vigaszdíj sem árt. Mindenki kapjon valamit, mert mindenkit lehet dicsérni valamiért, mindenki jó valamiben, csak találjuk meg azt a valamit.

A többi már jön magától. Folytatjuk a suliban!

Szeretettel: Káli Erika
Erika néni

Megosztás :

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó bejegyzések